FORD E-Transit 420 specifications — approved in Switzerland
269.3 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3FQ898
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Gross weight | 4 075 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 26/02/2024 |
| Type approval no. | 3FQ898 |
3FQ899
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 12.31 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 260 kg |
| Gross weight | 4 075 kg |
| Length | 6 204 mm |
| Width | 2 198 mm |
| Height | 2 257 mm |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 26/02/2024 |
| Type approval no. | 3FQ899 |
3FQ788
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Gross weight | 4 075 kg |
| Wheelbase | 3 954 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 235/65R16C 121/119R: 6.5x16 ET60 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 13/07/2023 |
| Type approval no. | 3FQ788 |