FORD E-Transit 350 L2 specifications — approved in Switzerland
269.3 HP
Max power
430.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
2 558 kg
Curb weight
3FQ257
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 558 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ257 |
3FQ249
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 558 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ249 |
3FN837
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 9.5 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 558 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 05/08/2022 |
| Type approval no. | 3FN837 |
3FN602
| Power | 269.3 HP (198.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 9.28 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C0RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/04/2022 |
| Type approval no. | 3FN602 |
3FQ252
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 13.93 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 558 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ252 |
3FQ254
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.93 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 558 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 06/03/2023 |
| Type approval no. | 3FQ254 |
3FN834
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Weight/power ratio | 13.94 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 559 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 05/08/2022 |
| Type approval no. | 3FN834 |
3FN605
| Power | 183.6 HP (135.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 430.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 133 km/h |
| Weight/power ratio | 13.61 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C2RA |
| Curb weight | 2 498 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 5 531 mm |
| Width | 2 059 mm |
| Height | 2 494 mm |
| Wheelbase | 3 300 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 3-4+1-2 |
| Tires | 235/65R16C 115/113R: 6.5x16 ET60 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/04/2022 |
| Type approval no. | 3FN605 |