LINHAI LH500ATV-D specifications — approved in Switzerland
22.3 HP
Max power
30.0 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
446 kg
Curb weight
| Power | 22.3 HP (16.4 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 30.0 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 20 kg/HP |
| Displacement | 493 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | LH188MR-A |
| Curb weight | 446 kg |
| Gross weight | 547 kg |
| Length | 2 150 mm |
| Width | 1 160 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 1 270 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 344.0 g/km |
| Consumption | 15.00 l/100km |
| Tires | AV= 25x 8-12 : 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= 25x10-12 : 12x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 23/11/2017 |
| Type approval no. | 6LB128 |