RENAULT Mégane 1.4 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
114.0 Nm
Max torque
170 km/h
Top speed
1 140 kg
Curb weight
1RA288
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 114.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 170 km/h |
| Weight/power ratio | 15.24 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | E7JB6 |
| Curb weight | 1 140 kg |
| Gross weight | 1 580 kg |
| Length | 4 164 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Tires (option) | 185/55R15 81H/V: 6.00x15 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 250 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 570 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/03/1999 |
| Type approval no. | 1RA288 |
1RA303
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 114.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 168 km/h |
| Weight/power ratio | 16.04 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | E7JB6 |
| Curb weight | 1 200 kg |
| Gross weight | 1 660 kg |
| Length | 4 437 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/70R14 84T: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 600 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 05/03/1999 |
| Type approval no. | 1RA303 |