RENAULT Mégane 1.6 specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
137.0 Nm
Max torque
184 km/h
Top speed
1 130 kg
Curb weight
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 137.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.58 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K7MA7 |
| Curb weight | 1 130 kg |
| Gross weight | 1 625 kg |
| Length | 4 129 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 567 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 175/70R13 82T: 5.50x13 DP36 |
| Tires (option) | 175/65R14 82T: 5.50x14 DP36 |
| Tow cap. (unbraked) | 565 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 28/12/1995 |
| Type approval no. | 1RA108 |