VOEGELE 1603-1 specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
16 800 kg
Curb weight
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 128.64 kg/HP |
| Displacement | 4 399 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | AR: essieu 3 |
| Engine | 2304/2000 |
| Curb weight | 16 800 kg |
| Gross weight | 17 800 kg |
| Length | 6 000 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 3 700 mm |
| Wheelbase | 825 mm |
| Body type | Finisseuse de routes |
| Seats | 1 |
| Tires | e1/e2= 540/300-390 Solid |
| Tires (option) | e3 = 14.00 R25 *** |
| Manufacturer | JOSEPH VOEGELE AG, D-67075 Ludwigshafen |
| Approval date | 03/07/2003 |
| Type approval no. | 5VA106 |