ASTON MARTIN Speedster specifications — approved in Switzerland
724.9 HP
Max power
900.0 Nm
Max torque
314 km/h
Top speed
1 840 kg
Curb weight
1AB663
| Power | 724.9 HP (533.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 900.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed |
| 314 km/h |
| Weight/power ratio | 2.54 kg/HP |
| Displacement | 5 204 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-Inj-T |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AE31 |
| Curb weight | 1 840 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 1 990 mm |
| Height | 1 195 mm |
| Wheelbase | 2 702 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 265/35ZR21 (101Y): 9.5.0x21 ET45 / AR= 305/30ZR21 (104Y): 11.5x21 ET44 |
| Tires (option) | AV= 265/35R21 101W M+S: 9.5x21 ET45 / AR= 305/30R21 104W M+S: 11.5x21 ET44 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 21/09/2022 |
| Type approval no. | 1AB663 |
1AB648
| Power | 724.9 HP (533.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 900.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 314 km/h |
| Weight/power ratio | 2.54 kg/HP |
| Displacement | 5 204 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-Inj-T |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AE31 |
| Curb weight | 1 840 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 525 mm |
| Width | 1 990 mm |
| Height | 1 195 mm |
| Wheelbase | 2 702 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 265/35ZR21 (101Y): 10.0x21 ET44 / AR= 305/30ZR21 (104Y): 11.5x21 ET45 |
| Tires (option) | AV= 265/35R21 101W M+S: 10.0x21 ET44 / AR= 305/30R21 104W M+S: 11.5x21 ET45 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 15/07/2021 |
| Type approval no. | 1AB648 |